Onsdagskryssningar till Kiel
Bussen avgår från hemorten under förmiddagen. Efter en kafferast beräknas vi anlända till Göteborg ca kl. 17.00. Stena Lines färja kastar loss kl. 18.45. På kvällen går det bra att förboka fartygets populära buffé.
Efter frukost har ni nu möjlighet att följa med oss och handla på Citti som är ett av de större varuhusen i utkanten av stan. Vi återkommer till centrum ca kl. 13 och ni har tid att på egen hand utforska Kiel. Holstenstrasse ligger t.ex. endast ett stenkast från båten. För den ”ölsugne” rekommenderas ett besök på Kielerbrauerei vid Markplatz. Här gör man sitt eget öl och de stora kopparkärlen blänker, här finns även ”äkta” tysk mat. Restauranger finns i mängder så det är inte svårt att hitta något att äta. Man får gå ombord på båten igen från kl. 16.00, hytten är densamma hela resan. Båten avgår kl. 18.45. Ni kan återigen förboka buffén om ni önskar.
På morgonen lämnar vi Göteborg ca kl. 10.00 för fortsatt färd hemåt, hemkomst till Västervik ca kl. 15.30.

- Vår populäraste och bekvämaste resa
- Nu ingår 2-bädds hytt med golvsängar i priset!
- Du har tid att strosa i mysiga Kiel
I GRUNDPRISET INGÅR:
- Bussresa
- Kaffe och smörgås på eftermiddagen dag 1
- Del i 2-bäddshytt ins. golvsängar, 2 nätter
- 2 frukost
- Utflykt till Citti
TILLÄGG:
- Enkelhytt insides: 350:-
- 2-bäddshytt utsides (golvsängar): 350:-/pers
- Buffé inkl. dryck: 415:-
- Julbord inkl. dryck (fr.o.m 26/11-23/12): 545:-
- Platsmarkering i bussen: 75:-
Varför enkelrumstillägg?
Vi vet att det kan kännas orättvist att behöva betala extra när man reser ensam, och vi förstår er synpunkt. Enkelrumstillägget är dock inget vi själva bestämmer över – det är en kostnad som hotellen/rederierna tar ut eftersom enkelrum ofta innebär ett mindre utnyttjande av deras resurser jämfört med ett dubbelrum. Vi gör vårt bästa för att hålla enkelrumstillägget så lågt som möjligt och för att skapa en resa som är värd sitt pris, oavsett hur många ni reser tillsammans. Hos oss ska ni alltid känna er varmt välkomna att resa på era egna villkor – alla resor ska vara lika speciella, oavsett om man reser ensam eller i sällskap.
Om Rederiet
Stena Line
Bra att veta
Glöm inte pass och Försäkringskassans EU-kort.
AVRESA:
Kl 11.30 från Västervik, Lunnargatan. Övriga orter se ert deltagarbevis.
Shopping
Om du inte har varit hos CITTI förut blir du säkert mycket överraskad när du kommer in i butiken. Här finns allt i sortimentet som du känner till från gränshandeln – men med mer än 85.000 varor på hyllorna får du också möjligheten att välja mellan massor av specialiteter från hela världen.
Läs mer på deras hemsida: Citti.se
Max Bagagevikt
100 kg.
Valuta
Euro.
Viktig information
För resa inom Norden behövs inget pass, men du skall alltid ha med en giltig legitimation. På övriga resor är Pass/Nationellt ID-kort obligatoriskt!
Läs även vad som gäller för din destination på swedenabroad.se